برخی آسیب ها واشکالات وبلاگ های مدارس و معلمان ایرانی

   افراد جامعه حتی در زمینه اینترنت ، وبلاگ و سایت هم از معلمان کشور ، انتظاراتی بیش از سایر افراد دارند و مایلند با ورود به وبلاگ های معلمان ، مدیران ، مدارس ، کارشناسان و ادارات آموزش و پرورش ، مطالب مفید ، معتبر، مستند و پرمحتوایی را خوانده یا ذخیره نمایند . بدیهی است که مر دم به  گفتار و نوشته های معلمان بیش از دیگران اعتماد داشته و از وجود اشکالات احتمالی در وبلاگ های آنان ، متعجب خواهند شد .

     بنابراین لازم است فرهنگیان  در افتتاح و اداره وبلاگهای خود نهایت دقت را داشته ، به روز آوری کرده و صداقت ، مستند و مفید بودن مطالب را بیش از پیش جدی بگیرند. همچنین به نظرات  بازدیدکنندگان  توجه کافی نموده و به مطالب درخواستی و نیاز ها و سرچ آنان ، در تهیه و تدوین نوشته ها و لینک گذاری ، اهتمام ویژه مبذول دارند.

     در زیر به اشکالات برخی از وبلاگهای معلمان و فرهنگیان اشاره ای گذرا میشود ، جادارد سایر  منتقدین وکارشناسان ، نتایج بررسی های خود را با تشریح بیشتر ، منتشر نموده تا بلکه با داشتن وبلاگهای فراوان و مفید فرهنگی، هر یک قدمی برای انتشار علوم مختلف برداریم و نیز ، با تهاجمات گوناگون وبلاگ های بی محتواو نامناسب  ، مقابله کرده و صحنه را برای جولان آنها خالی نگذاریم . آرزوی ماست که کسب رتبه های اول نتایج یافته های موتور های جستجو برای مطالب مفید و کاربردی  ، مربوط به وبلاگ فرهنگیان آگاه و فهیم کشور باشد ؛

1- وجود لینک باکس هایی در وبلاگ فرهنگیان با عبارات و لینک های نامناسب و بی محتوا (که از سایت یا وبلاگ های دیگر است ) ، مناسب به نظر نمی رسد . برخی لینک باکس ها عباراتی چون : " تصاویر لو رفته بالای 18 سال !  -  تصاویر هنرپیشه های خارجی   -   اس ام اس های غیر اخلاقی و ... " دارند که به منظور فریب بازدید کننده و افزایش آمار بازدید و یا فروش برخی محصولات کم ارزش ، اقدام به درج آن می کنند ، که بر خی از وبلاگها بدون توجه به محتوای لینک ها اقدام به گذاشتن آن در صفحات اول می نمایند . که باید جدا " از استفاده از لینک باکس های نامناسب دیگران در وبلاگ فرهنگیان خود داری شود .

2- یکی از آفت های وبلاگ های اینترنتی ایران این است که به صورت زیر زمینی بدون درج مشخصات مدیر وبلاگ  فعالیت می کنند و خبر ی از آدرس ایمیل مدیر وبلاگ ، پروفایل مدیر ، قسمت نظر بدهید ، در آن نیست .  وبلاگ هایی که قسمت های مذکور را دارند ،دارای اعتبار و احترام بیشتری در نزد بازدیدکننده می باشند . عدم توجه به درج این موارد نوعی دهان کجی به بازدیدکنندگان محترم بوده و ارزش خبری ، خواندن و استناد را ندارد . جادارد معلمان گرامی بیش از دیگران ، این مورد را رعایت فرمایند.

3- در خیلی از وبلاگ های معلمان تصاویر بزرگ و حجیم وجود دارد  که با توجه به کند بودن سرعت اینترنت ، باز نمیشوند و علامت ضربدر به جای آنها درج می گردد . این کار باعث زشتی ظاهری وبلاگ گشته و بازدید کننده فکر می کند  وبلاگ به حال خود رها شده ، آپدیت نمی شود و باری به هر جهت افتتاح شده است . داشتن تصاویر بزرگ در وبلاگ ، الزاما نشانه زیبایی و جذابیت آن نیست ، چرا که بازدید کننده برای مطالعه نوشته های شما آمده نه برای دیدن عکسهای گوناگون غیر مرتبط با موضوع نوشته! ضمنا" تصاویر کمک چندانی به افزایش رتبه شما در موتورهای جستجو نمی کنند .

4- وجود انواع کد های جاوا و کد های اچ تی ام ال و غیره وبلاگ را شلوغ کرده و برخی از آنها غیر ضروری است اما وبلاگ نویسان وسواس دارند که آنها را بیشتر کنند ! مانند  : نشان دهنده  آی پی شما  - ساعتهای رنگارنگ  - نظر سنجی های کم ارزش  - کد لوگو و بنر های سایر سایتها  - که بالا آمدن وبلاگ را به تاخیر خواهد انداخت .  به غلط تصور می شود  که وبلاگ  پر زرق و برق ، زیباتر و جذابتر است اما آرایش اضافی وبلاگ ، کمکی به افزایش بازدید کننده نخواهد کرد .

5- امروزه باز شدن صفحات تبلیغاتی و اضافه یا ظاهر شدن آدمک و یا باز شدن پنجره ای برای پیام های خوش آمد و سوال های بی مورد مانند ؛

- ببخشید اسم شما ؟

- قدمت روی چشم !   

- بازم به وبلاگ من سر بزن ! 

-نام خود را وارد نمایید !

- نام وبلاگ من را به خاطر بسپار

- باز هم منتظر قدوم سبزتان هستم  و ...

 از مد افتاده است و  بیشتر بچه گانه می نمایاند و موجب رنجش بازدیدکنندگان می شود و مناسب وبلاگ فرهنگیان نیست .

6- استفاده از رنگ های عجیب و غریب نوشته ها ، فونت های متفاوت و سایزهای ریز و درشت و ناهماهنگ ، زمینه های بسیار تیره ، تصویر زمینه های بی تناسب با رنگها ، بنر و لوگو های پرحجم بالای صفحه اول وبلاگ  ، تغییر شکل ماوس به قلب و تیر و کمان و پروانه و غیره  موجب نامناسب نشان دادن  ظاهر وبلاگ شما می گردد و این زرق و برق ها فقط  از چشم به هم چشمی و تقلید از وبلاگ های  عاشقانه ، کودکان ، شکست خورده ها ، تجاری ، تبلیغی ، به اصطلاح هکرها و غیره ناشی می شود . همگان متفق القول هستند که وبلاگ های ساده ، جذابیت بیشتری برای اقشار تحصیلکرده و هدفمند در اینترنت دارد .

7-  وجود غلط های املایی در نوشته ها ، استفاده از کلمات و جملات  کوچه بازاری و عام ، در شان وبلاگ معلمان نیست  حتی الامکان ، جملات  با نگارش مطلوب ، بدون غلط املایی ، استفاده از علائم مناسب  ، نوشته شود . اشکال اخیر ممکن است ناشی از کپی  مطالب از سایر وبلاگ ها هم باشد .

8- با یک بررسی طولانی از حدود 100 وبلاگ مدارس ، فرهنگیان و دانشجویان  مشاهده شد که متاسفانه برخی مطالب از وبلاگهای دیگر کپی و منبع آن حذف شده است . در حالیکه درج منبع نه تنها از ارزش وبلاگ نمی کاهد بلکه صداقت و امانتداری مدیر  وبلاگ را نشان خواهد داد  و موجب رضایت بازدیدکنندگان می گردد برخی سایت ها کدهایی در نوشته خود می گذارند که حتی در صورت کپی و حذف منبع ، نشان سایت و مرجع نوشته ها باقی می ماند و با سرچ در اینترنت به سادگی متوجه خواهند شد که از مطلبشان در چه سایت یا وبلاگی استفاده شده است !

9- در برخی وبلاگ ها امکان کلیک راست یا ذخیره مطالب از بازدیدکنندکان  سلب شده است ( البته برای مبتدیان) و یا با کلیک راست پیامهای نامناسبی  برای بازدیدکننده ظاهر یا اعمال زشتی چون لرزش دائم صفحه ، ثابت شدن ماوس ، عدم امکان بستن پنجره و در نهایت ریستارت سیستم  انجام می شود که نوعی بی احترامی به بازدیدکنندگان آگاه خواهد بود  و واضح است که ممنوعیت کلیک راست نمی تواند مانع  اصلی هک وبلاگ شما گردد . البته انتشار  علم با ذکر منبع و نویسنده  عمل پسندیده ای است که باید بدان پرداخته شود . و یا جملاتی سبک و بی ارزش همراه کلیک راست برای بیننده ظاهر می شود مانند ؛

-الان هک می شوی !

-راست کلیک ممنوع است!

-چه زود راست کلیک ؟

-الان ویندوزت خراب میشه !

-سرقت از وبلاگ ممنوع ! وغیره که نباید در هیچ وبلاگ فرهنگی مشاهده شود .

10-اگر ثبت نظر در قسمت نظر بدهید ، کاملا" آزاد باشد ، باید در فواصل کوتاه آنها را بررسی  نمایید و عبارات نامناسب و غیر اخلاقی و توهین ها را حذف کنید . در خیلی موارد مشاهده شده بازدیدکنندگان مغرض و نا آگاه و دارای مشکلات خاص خود ، جملات نامناسب ، ناسزا ، توهین به مقدسات و ارزشها و یا مسئولین  را در قسمت نظرات نوشته و در معرض عموم افراد قرار می گیرد و با عث بی اعتباری وبلاگ شما یا درد سرهای آتی برایتان خواهد شد . اگر  ثبت نظرات در وبلاگ شما آزاد است هر روز آن را بررسی نمایید  ایضا" درج نظرات تبلیغی  از سایتها و وبلاگ های نامناسب، غیر اخلاقی و سیاسی معاند را کنترل نمایید .

11- وجود انواع لینک های پیوند در وبلاگ شما لزوما" به معنی پربار بودن آن نیست ، ابتدا محتوای آنهایی را که می خواهید تبادل لینک کنید، بررسی نمایید و حساسیت زیادی به خرج دهید و اینکه به روز آوری شود و از وبلاگ هایی که مدت چند سال آپدیت نمی شود استفاده نکنید  و یا برخی وبلاگ ها  به تبلیغ انواع مدل های مو ، لباس ، فروش سی دی و کالا ها ، آثار خوانندگان غیر مجاز ، تصاویر بازیگران خارجی ، دوربین مخفی و غیره می پردازند که گرچه شما آنها را درست نکرده اید و مربوط به اشخاص دیگر است  اما نباید به هیچ وجه با آنان تبادل نمایید چرا که برای شما ، علاوه بر بی اعتباری وبلاگ ممکن است دردسر هایی درست کند و ضمنا" به خاطر داشته باشید که شما مدیر مسئول وبلاگ یا سایت خود هم هستید .

12- در اثر شتاب و عجله  ، بعضی لینکها ، ادامه مطلب ، وبلاگ ها یا سایتهای معرفی شده ، شکسته هستند و با کلیک روی آن با صفحه خالی مواجه خواهند شد ، وجود  این لینک ها بازدید کننده را بد گمان و ناراحت کرده  و نیز  رتبه شما را در موتور ها کاهش میدهد.

13-  وجود تعداد زیادی دسته بندی برای موضوعات وبلاگ که تعریف کرده اید ، ضروری نیست حتی برخی موضوعات دارای لینک و مطلب نیستند  و صفحه خالی به نمایش گذاشته می شود ، آنها را حذف کنید و موضوعات خود را کمتر ، اما پر لینک و پر محتوا نمایید .

14-  وجود مطالب سبک ، بی محتوا وبی ربط به موضوع اصلی وبلاگ شما ، موجب دلزدگی  بیننده های هدفمند از وبلاگتان خواهند شد .فرض کنید موضوع وبلاگ شما  ؛  "تشویق و تنبیه در کلاس درس"   باشد  ولی در پست های بالای صفحه ، مطالب و لینک های زیادی در مورد انواع  " ماسک های زیبایی "  دارید ! که ربطی به هدف و محتوای وبلاگتان ندارد . حتی الامکان آنها را دسته بندی کرده و در صفحات دیگری غیر از صفحه اول به نمایش گذارید .

15- از عبارات دهان پرکن  در لینک ها و پیوند ها نباید استفاده کرد  و اگر لینکهایی در این موارد دارید ، مطالب صفحات جداگانه آنرا پربار و متنوع  نمایید . مثلا" اگر  یک پیوند یا موضوع در وبلاگ دارید  به نام :  " انواع روش های نوین تدریس و کلاسداری"       یا      " بانک سئوالات امتحانی  دوره راهنمایی  "   با کلیک روی آن با صفحه عجیبی روبرو  می شویم  که فقط 5 خط در مورد روش تدریس  و  یا  شامل  7  سئوال تشریحی از یک درس دوم راهنمایی  باشد و بس ، اینکار نوعی بی احترامی  و دهان کجی و حتی تمسخر  بازدیدکنندگان هدفمند تلقی می شود و دیگر به وبلاگ شما باز نخواهد گشت .  نبود این لینک ها  مفید تر از درج آنهاست .بهتر است برای رفع تکلیف  یا مهم جلوه دادن وبلاگتان اینکار را نکنید.

16- یک اشکال کلی در خیلی از وبلاگ های دانشجویی و معلمی هست  و آن اینکه  هدف  ، موضوع و برنامه اصلی وبلاگ برای مدیر  آن و بازدیدکننده ها مشخص نیست  و سعی می کند از هر دری سخن بگوید  تا بالاخره از هدف خود دور  شود . مثلا" اگر یک وبلاگ  در مورد  "روش های نوین مدیریت مدرسه"   دارید  فقط به ابعاد مختلف آن بپردازید نه اینکه کل مطالب وبلاگتان در این رابطه نیم صفحه باشد و مابقی صفحات در مورد مسابقات فوتبال ، تبلیغ سی دی ، لینک باکس دیگران ، عکس ، فال گیری ، هواشناسی و غیره باشد ! قبل از هر چیز  هدف و محتوای  اصلی وبلاگتان را مشخص کرده و وبلاگ نباید حالت  بقالی یا سوپر مارکت به خود بگیرد .

17-وجود تناسب میان نام ، محتوا، آدرس و نام صفحات وبلاگ بسیار مهم است چنانچه این تناسب رعایت گردد در موتور های جستجو هم رتبه خوبی کسب خواهد شد  به عبارتی  ، تخصصی بودن وبلاگ در موارد ذکر شده رعایت گردد ، مثلا" وبلاگی با نام  "معلمان اثر بخش"   و شرح :  "عوامل موفقیت معلمان اثر بخش"  باید به تشریح فعالیتهاو روشهایی برای اثر بخشی معلمان بپردازد  و یا تجارب معلمان و مدارس داخلی و معلمان و نظریه های مربوط بدان را درج نماید  . در چنین وبلاگی پرداختن به مشکلات اداری ، کمبود اعتبارات ، مشکلات دانش آموزان ، مشکلات مالی افراد و غیره ممکن است به ارائه اطلاعات به بازدید کننده در مورد  اثر بخشی نیانجامد مخصوصا" اینکه فقط چند سطر در کل وبلاگ در مورد اثر بخشی آورده شده باشد  ( شاید اشاره ای به عنوان موانع اثر بخشی ، مفید باشد ولی دور شدن از هدف اصلی ، صحیح نیست )

18- قصد اصلی  افتتاح وبلاگی با نام معلم و معلمان یا موضوعات مرتبط با مدرسه و آموزش و پرورش ، فقط اهداف صنفی نیست گرچه تشکل های صنفی و گروهها هم می توانند  در راستای هدف خود کار کنند  ، اما هر وبلاگی به نام معلم ، الزاما" هدفش طرح خواسته ها و مطالبات صنفی نیست . اختلاط هدفها ، در یک وبلاگ ، موجب رنجش بازدیدکننده ها خواهد شد . تاکید می شود اگر هدف افتتاح وبلاگ شما  مسایل آموزشی وتربیتی ، ارائه راهکار برای حل مشکلات تخصصی، کلاسداری نوین ، کمک به سایر معلمان در ارتقا کیفی فعالیت آنهاست ، نباید انواع شکوائیه ها ، گلایه ها ، نقطه ضعف های احتمالی در آن  به حدی زیاد و  بزرگ جلوگر شود که نهایتا" وبلاگ ، از مسیر خود منحرف گردد ، یعنی افراد با بازدید از وبلاگ شما اثری از راهکارهای تخصصی کلاسداری نوین  را نمی یابند و فقط شاهد درج گلایه ها خواهند بود . به این مورد توجه فرمایید : به عنوان مثال وبلاگی را برای یک مدرسه راهنمایی درست کرده اید و هدف شما در اختیار قرار دادن انواع سئوالات امتحانی و ارزشیابی تکوینی برای مطالعه دانش آموزان و راهکارهایی برای راهنمایی آنها در موضوعات مطالعه بهتر و مفیدتر ، می باشد  ، واضح است که درج انواع شکوائیه های تند از وضع موجود یا از شغل خود و عدم درج مطالب مناسب دوره تحصیلی دانش آموزان ، معمولا" ارتباط منطقی با محتوا و هدف اولیه وبلاگتان نخواهد داشت و کمکی از دست دانش آموزان برای حل این دسته از مشکلات ساخته نیست !

19- درج مطالبی  در قسمت توضیح وبلاگ ، بسیار مفید است اینکه با چه اهدافی این وبلاگ را اداره می نمایید و قصد دارید با صرف وقت برای نوشتن و تهیه مطالب به چه هدفی برسید . خیلی از وبلاگ های ایرانی این قسمت را کامل نکرده یا ناقص گذاشته اند و بیننده نمی داند که مدیر وبلاگ به دنبال حصول چه اهدافی است .

20 – قرار دادن تصویر مدیر وبلاگ های فرهنگی و مخصوصا" معلمان در سراسر جهان کاری عادی و پسندیده محسوب می شود و رسمیت و اعتبار وبلاگ را افزایش خواهد داد .این کار در کنار کامل کردن مشخصات یا پروفایل مدیر وبلاگ ، باعث برقراری ارتباط  مطلوب بازدیدکننده با وبلاگ و در نهایت ، استفاده مطلوب از مطالب آن خواهد شد . ودلیل آن مشخص نیست که چرا خیلی ازوبلاگهای معلمان ایرانی ، وبلاگ های مدارس ، انجمن های اولیای مدارس ، کارشناسی های ادارات و غیره فاقد مشخصات مدیر مسئول وبلاگ است ؟این درحالیست که در سایر کشورها داشتن سایت یا وبلاگ رسمی با درج مشخصات و تصویر ،  نوعی امتیاز و اعتبار برای معلمان و مدیران مدارس محسوب می شود و گمان نمی رود این کار به سادگی عاملی برای سوء استفاده از مدیر وبلاگ باشد .

   لازم به ذکر است که اشکالات اشاره شده در بند های قبلی  مشمول  تمامی وبلاگ ها و سایتهای مفید و ارزشمند معلمان و فرهنگیان عزیز  نمی باشد و موارد فوق از یک بررسی یک ماهه از حدود 100 وبلاگ  نگاشته شده و امید است برای افرادی که مایل به داشتن یک وبلاگ معتبر هستند ، مفید واقع شود .

منبع:

http://www.zibaweb.com/weblog2.htm

 

/ 0 نظر / 6 بازدید