مختصری در مورد آسیب تبلیغات اینترنتی

 

مختصری در مورد آسیب تبلیغات اینترنتی

 

دانش آموزان در معرض خطرات و آسیب های تبلیغات اینترنتی هستند

فریبکاری در عنوان ایمیل های ارسال شده و وجود لینک های فریبنده  در برخی وبلاگها

 

 

          برای چک کردن ایمیل خود به اینترنت وصل می شوید ، تعداد زیادی  ایمیل تبلیغاتی از فرستندگان ناشناس با اسامی غیر واقعی  و عجیب و غریب  را می بینید  و موضوعات آن به قصد تحریک شما برای  باز کردن آن نیز  تعجب آور است . بیشتر از نام خانم ها به عنوان  فرستنده  استفاده شده و عناوین آن تا حدودی ابتدایی و وسوسه کننده  هستند ، مانند  :

-  کنجکاوی کنید!

 -  سلام  من منتظرم !

_ شما برنده شده اید!

  _ این ایمیل را ببین!

-   مدتی پیدات نیست !

_آیا می خواهید یک شبه پولدار شوید!؟

2 میلیون تومان درآمد در ماه !

-  در مورد فیلتر بیشتر بدانید

 -  عضو برترین گروه دنیا شوید !

 -  کجایی ؟

- یک خبر جدید !

_چرا فیلتر؟

_  با هر کلیک 100 تومان دریافت کنید!

 

موضوعات دسته دیگری  از ایمیل های مزاحم نیز ، سبک و کم اهمیت و مسخره است :

فیلم اوریجینال ....                                  – فروش اجناس.....                                      – پر فروش ترین فیلم سال !                               - داروهای محرک قدرت جنسی!                                       -  فروش ویژه  اقساطی !                                  - ارزان سرای ما!                               _ اگر میخواهید میل جنسی خود را افزایش دهید....                                _ چرا جواب نمیدی؟                _ فرصت رو از دست نده!                         _ تصاویر دست اول از بازیگر فیلم ....                  _ بشتابید !                          

 

      و هر روز  سیل این ایمیل های مزاحم ، کم اهمیت و فریبنده ، کاربران را کلافه کرده و اکثرا  از سوی فارسی زبانان داخل کشور  ارسال می شود . در برخی موارد صاحب ایمیل  مجبور است این ایمیل ها را    در  inbox و spam   یکجا حذف نماید که  ممکن است در بین آنها یک ایمیل مهم از دوست یا شرکتی  را نیز  ، ناخوانده ، قربانی مزاحمت دیگران نماید !

    کاربران قدیمی  و با تجربه اینترنت  می دانند که معمولا"  ایمیل های خارجی ها (با محتوای  خوب یا بد )  دارای  موضوع ، فرستنده ، و محتوایی  هماهنگ  و تا حد امکان    صادقانه بوده   ولی کاربران ایرانی علاوه بر ایجاد مزاحمت  با ایمیل های تبلیغاتی  ، صداقتی  در عنوان ، موضوع و محتوای ایمیل خود  ندارند و به ترویج  فریبکاری پرداخته و اکثر  این ایمیل ها توسط آقایان  و گروهها  به نام  خانم ها ارسال می گردد تا شاید  جلب نظر نموده  بر روی آن کلیک شود !

      در تعالیم دینی ما مسلمانان  ایجاد مزاحمت با هر روشی  ، امری ناپسند است . مضافا" اینکه فریبکاری و دروغ به بهانه تبلیغ ، توجیهی ندارد . ارسال هزاران ایمیل با عبارات و محتوای نامناسب مانند افزایش  میل جنسی ، که مشخص نیست رویت کننده آن در چه سنی ، با چه جنسیتی و با کدام فرهنگ و تحصیلات می باشد ، آیا صحیح است ؟  اگر این نوع ایمیل ها به عنوان مثال  توسط یک  دانش آموز  باز شده و موجب ایجاد سوال ، هیجان ، حرص و ولع ، تعجب و تحریک  برای یافتن پاسخ  سئوال خود  ، که امری  ضروری نیست ، بشود  و به ناچار  به دوستان ، وبلاگ ها  و سایتها و غیره مراجعه نماید  تا اطلاعاتی در مورد آن کسب نماید  ، مقصر چه کسی است ؟ آیا موجب بروز مشکلاتی  جدی برای نسل نوجوان و جوان  نخواهد شد ؟  آیا باعث  مدیون شدن ارسال کننده  و نقش  محرک و مشارکت در ارتکاب گناه را نخواهد داشت ؟

     ارسال ایمیل برای تبلیغ یک فیلم ، اگر صاحب  ایمیل را  به سایت یا وبلاگی بکشاند که دارای  تصاویر نامناسب و مشکل ساز باشد ، آیا  فرستنده  ایمیل را مدیون نخواهد کرد ؟ مگر کسب مقدار کمی سود مادی  ناشی از فروش چند محصول کم اهمیت در اینترنت  به مزاحمت برای دیگران ، فریب  و تحریک   نوجوانان و جوانان  برای اقدام نامناسب و ناخواسته می ارزد ؟

      اما لینک های فریبنده در برخی وبلاگهایی که از سوی  فارسی زبانان داخل کشور معمولا" با مقاصد مادی ساخته می شود ،مشکلات و خطراتی را مخصوصا" برای خانواده ها که دارای فرزندان دوره های ابتدایی تا دبیرستان می باشند ، به وجود آورده است  در این رابطه هشدار معلمان و اولیای آموزشی نیز به گوش می رسد که  ؛ مراقب استفاده کودکان و نوجوانان خود از اینترنت باشید !

      مثال دیگر ، تبلیغ  سی دی یا نرم افزارهای  هک موبایل ، پیدا کردن شماره موبایل از طریق بلوتوث و غیره با عناوین نامناسب و تحریک کننده  ، همانند ؛  هک موبایل دختران !   یا  ، شماره تلفن  بلوتوث های روشن را  بیابید !  ، چه معنی دارد؟  علاوه بر اینکه هک موبایل و سوء استفاده از موبایل دیگران  امری کاملا" ناپسند و مذموم است ، و در مواردی برای آن مجازات قانونی  در نظر گرفته شده ، چرا باید برای آن تبلیغ شود ؟ مگر این سی دی  ها و نرم افزار ها مجوز  تکثیر ، فروش و توزیع دارد ؟  جادارد مسئولان امر  از فروش  و توزیع این نوع سی دی ها  در اینترنت  ، به طور جد ی جلوگیری  کنند . اگر اینگونه نباشد در آینده  نزدیک باید شاهد فروش انواع تراک های صوتی و تصویری فشرده مخصوص موبایل ( حتی تراک های غیر اخلاقی ) و یا  از فیلم های مدارس دخترانه ، خانوادگی ، اماکن عمومی و حریم خصوصی افراد هم در اینترنت  باشیم !

      عجیب است که برخی وبلاگ ها و سایتها برای جلب بازدید کننده  اقدام به جمع آوری  برخی  جوک ها و پیامک ها نامناسب ، بی مزه و سبک  می نمایند . محتوای خیلی از این جوک ها ؛ قومیتها ، زبان ها ، شهر ها ، استانها و گاهی وقت مقدسات دینی  را هم مورد حمله قرار می دهد و اصولا" خواندن  آنها نه تنها لذتی ندارد بلکه موجب آزرده  شدن خاطر والدین ، اولیای آموزشی و مسئولین هم می شود . عجیب تر آنکه ، برخی افراد سود جو حتی اقدام به تبلیغ  برای فروش این  پیامک ها و جوک ها در قالب  یک سی دی کامل می کنند ! بر همه واضح است که کسی مجوز تکثیر یا فروش این نوع از سی دی ها را صادر نکرده ولی آزادانه در اینترنت به فروش می رسد!

        هر کاربر  آگاه  اینترنت می داند  که معمولا" سایتهایی معتبر هستند که دارای  دوماین رسمی با درج شماره های تماس مدیر  و توضیحاتی در مورد موسسان سایت ، صفحات در باره ما ، تماس با ما و غیره هستند و اخیرا" سایتها و وبلاگها برای  ثبت در برخی سایتهای رسمی زیر مجموعه وزارتخانه ها ، ترغیب می شوند ، به اصطلاح سایتهایی بسیار معتبر هستند که به صورت زیر زمینی  به فعالیت نپرداخته و دارای مطالبی هستند که تمام جوانب احتیاط  برای بازدید کننده ها اعم از کودک و نوجوان  تا بزرگسال را در نظر گرفته  و مطالب نامناسب ندارند .  با این توصیف برخی افراد سود جو از راه زیرکانه ای  وارد شده و می خواهند طی چند مرحله و چندین کلیک  ، بازدید کننده بیشتری را به داخل سایت مورد نظر خود بکشانند  و معمولا"  از روشهای فریبکارانه  برای مقاصد  خود استفاده می کنند ، این دسته سایتها به نوعی  با منافع مالی و فروش اجناس  سرو کار دارند . سیستم کلیک پولی هم بر این مشکل می افزاید  چرا که همه به فکر هستند که با هر عنوان جذابی بازدید کننده را مجبور به کلیک روی لینک خود کنند (معمولا" از عبارتهای غیر اخلاقی نیز استفاده می شود) ...  سایتهای معتبر از این نوع تبلیغات فریبکارانه(تکدی گری اینترنتی!) بی نیاز هستند  و معمولا" با صداقت در موتورهای جستجو جایی برای خود  باز کرده و بازدید کننده  به صورت آگاهانه به سایتشان وارد می شود .

   مطلب بسیار مهم اینکه ، در برخی  وبلاگها برای جلب نظر بازدیدکننده  و هدایت وی به سایتهای مورد نظر خود ، از برخی تصاویر نامناسب و لینک های غیر اخلاقی هم استفاده می شود ولی با هر قدم جلوتر  و با پاس دادن به وبلاگهای جلوتر  از " نامناسب بودن " لینکها و محتوا ، کاسته شده  ، تا در نزدیکی  سایت مقصد ،  موجبات مشکوک شدن مسئولین و افراد مختلف را  نیز بر طرف نمایند !  مشاهده شده که حتی اقدام به افتتاح  8 وبلاگ پی در پی کرده و درجه غیر اخلاقی بودن را از وبلاگ اول  به وبلاگ هشتم را به تدریج کم کرده تا در کلیک های بعدی که به سایت مورد نظر خود ( معمولا با مقاصد مادی) ، می رسند ، خبری از لینک و محتوای نامناسب و غیر اخلاقی مشاهده نشود و یا اینکه با بررسی 8 وبلاگ  زنجیره ای  کاملا" متوجه می شویم که یک یا چند بنر و لوگوی مشابه در گوشه و کنار وبلاگ گذاشته شده با این خیال که به محتوای  نامناسب وبلاگ جاری  ارتباطی ندارد !

     اخیرا" تعدادی از وبلاگ ها به تبلیغ برای  سایتهای خود پرداخته و برای فریب بیننده ضمن گذاشتن یک لینک به ظاهر جذاب و با بار منفی و غیر اخلاقی ، یک یا چند تصویر  نامناسب را هم در کنار آن گذاشته تا بر فروش خود بیافزایند و برای یک سی دی  بدون مجوز و شماره انتشار ، و بدون توجه به قوانین کپی رایت گاهی تا 40 برابر ارزش سی دی خام را ، سود دریافت می کنند . به این نکته هم باید توجه کرد که برخی افراد سود جو ، با ضبط کردن برنامه های پخش شده از سیما  و فشرده کردن آن برای استفاده  در موبایل ، اقدام به تبلیغ  و فروش وسیع با درج عناوین غیر اخلاقی ، که در شان فضای ایران اسلامی نیست ، در قالب  سی دی  می کنند  برای این کار عبارات نامناسبی چون : دختران فراری در خیابان ، دوربین مخفی از افراد متقاضی کار ، دوربین مخفی از کارکنان ...  ، و غیره استفاده کرده و ایضا" تا 40 برابر قیمت یک سی دی خام رایت شده را به صورت  سود دریافت کرده و به خیال خود دارای  نبوغ و زرنگی در کسب و کار  و درآمد و سود نوظهور در عرصه اینترنت  می باشند ! و از اینکه در نزد دشمنان ، فضای ایران اسلامی  را ، برای مقداری سود مادی ، فضایی ناسالم  جلوه دهند ، ابایی ندارند ! و از اینکه سوژه های تبلیغ بر علیه کشور را به دست رسانه های  دشمن داده ترسی ندارند !  اینجاست که مسئولین ذیربط می توانند  با پیگیری مستمر از ادامه  کا ر و تبلیغات  منفی این دسته افراد جلوگیری کرده و با خاطیان به شدت برخورد نمایند  و اطلاع رسانی کرده که هیچ سی دی  بدون شماره و مجوز انتشار  ، نباید  در اینترنت تبلیغ و به فروش برسد . این اقدام ضرر کمتری خواهد داشت از سوء استفاده دشمنان در بهانه کردن این لینک ها و عبارات بر ضد مصالح کشور اسلامی .

            *کار برخی وبلاگها و سایتهای فروش ، تعجب آور است ؛ اگر دیواره آتش و ویروس یاب شما فعال نباشد با ورود به آن ، بدون اجازه شما ، آدرس صفحه خانگی اینترنت اکسپلورر شما به آدرس مورد نظر آنها تغییر می یابد  تا بلکه بار دیگر وارد آن آدرس شده و شاید خرید داشته باشید و معمولا" این نوع کارها در سایتهای معتبر و مفید ، رخ نمی دهد و این اعمال بدون اجازه شما ، توسط وبلاگهای وابسته بدون نام و نشان سازنده ، به سایت اصلی انجام می شود.

          *از دیگر اعمال ناپسند در اینترنت و در سایت و وبلاگهای فارسی ، که گاها" موتور های جستجو و بازدیدکنندگان را فریب می دهند ، استفاده از تصاویر غیر مرتبط با شرح آن است . به عنوان مثال با در ج عبارت : ورزشهای مفید نوجوانان ، تصویری نامناسب و غیر مرتبط  با آن را به بیننده معرفی می کنند !  و یا با درج عبارت : هنر پیشه های سینمای فلان کشور ، برای یک عکس که قبلا" به موتور های جستجو  معرفی شده ، یک تصویر  از محصول خود را در معرض دید گذاشته  و یا تصویر نامناسب و غیر اخلاقی غیر مرتبطی را  معرفی می کنند!

         * از موارد بالا گذشته ، آسیب دیگر اینترنت در  کشور ، کپی برداری وبلاگها و برخی سایتها و اشخاص و عدم درج منبع بوده و جالب اینکه مطلب جالب یک نویسنده در صدها سایت و وبلاگ دیگر به نام فرد دیگر درج شده و هر کسی بدون واهمه مجددا" از آن کپی برداری کرده و به نام خود در وبلاگ یا سایتش استفاده کرده و امانت داری را رعایت نمی کنند ، جادارد  در فرصتهای آتی سایر آسیب های اینترنت توسط افراد مطلع ، جهت استفاده ، اطلاع و آگاهی کاربران  معرفی گردد .نگارنده این مطلب از 9 سال پیش تا کنون هر چند وقت یکبار با دید آسیب شناسی وبلاگ و سایتهای مختلف ، این نوع اقدامات را با  صرف وقت کافی بررسی کرده  و موارد مطرح شده را ثابت شده می داند و اینکه انگیزه های مادی در اینترنت  موجب اسیبهای جدی به نسل کودک و نوجوان و جوانان شده و خواهد شد  و باید  برای آن توسط کارشناسان ، جامعه شناسان و مسئولین محترم  قضایی و انتظامی  چاره ای اندیشیده شود.

      همچنین از آسیب شناسان اجتماعی ، مسئولین گرامی انتظامی و قضایی و اداری مرتبط، مشاوران و اولیای آموزشی در خواست می شود هر مقام یا شخص در حیطه کاری خود نسبت به اطلاع رسانی و هشدار و یا راهکارهای عملی در مورد این خطرات ، اقدام نمایند تا  بر امنیت روانی خانواده و نسل جوان بیافزایند .

پیشنهاداتی  مرنبط با موارد بالا:

1-از ثبت ایمیل خود در وبلاگ و سایتهای غیر ضروری ،جهت عضویت و غیره خود داری  نمایید تا از شر ایمیل های مزاحم  تا حدودی در امان باشید .

2- از ثبت ایمیل خود در صفحات غیر ضروری وبلاگ و سایتها خود داری نمایید

3- اگر مجبورید ایمیل خود را در یک صفحه اینترنتی ثبت نمایید ، پیشنهاد می گردد  در صورت امکان آن را به صورت یک عکس کم حجم  در معرض دید دیگران قرار دهید .

4- به فرزندان و دانش آموزان خود آموزش دهید  به هیچ وجه روی لینکها و ایمیل ها با عناوین فریبنده و غیر واقعی و ناشناس کلیک نکنند

5- در خیلی از موارد لازم است والدین و بزرگتر ها بر  گشت و گذار کودکان و نوجوانان در اینترنت نظارت داشته باشند  ، توصیه می شود علی الخصوص  کودکان را در استفاده بی قید و بند از اینترنت ، آزاد نگذارید .

6- اگر لازم است فرزندان شما مطالبی را جهت مطالعه از اینترنت دریافت نمایند  با همکاری یکدیگر و در زمان محدود این کار را انجام دهید.

7- روی هرلینکی کلیک نکنید

 

 

 

برخی جرائم در فضای اینترنت

مقدمه ، از برخی از والدین شندیده ایم که از فرزند بی زبان خود تعریف کرده و وی را نزد خانواده های فک و فامیل (مثلا") بزرگ نشان می دهند ! اینکه : برای فرزندم ایمیلی از فلان کشور غربی رسیده که وی را به تحصیل در خارج دعوت کرده اند !(نگو که یک اسپام بوده و برای هزاران نفر ارسال شده است )  یا : فرزندم چون ساعتهای زیادی در اینترنت کار می کند  زبان فرنگ را  کاملا مسلط است و تازگی  برنده 10000 دلار شده اما  شرایط دریافت آن کمی مشکل است ، و یا :  فرزند دلبندم  یک دوست در کشور  فلان کرده است و بارها از وی درخواست کرده که یه سری به ما بزن  هزینه اش هم پای خودمان ! ولی زیاد تمایلی ندارد که برود ( و از این دست خالی بندیها که توسط والدین نا آگاه بزرگ و مهم جلوگر می شود ) و مواردی از این قبیل که هر کاربر  آگاه اینترنتی می داند فرنگیان  پولشان زیادی نیست که به هر کسی می رسند  چند میلیون دلار کمک ناقابل و بلا عوض داشته باشند و یا هر کسی را رایگان به دانشگاههای معتبر خود فرا خوانده تا در آنجا تحصیل کنند ! مطلب زیر را بخوانید :

انتشار اخبار کذب، افترا، آزار و اذیت، سوء استفاده از پست الکترونیک، ارسال مطالب و تصاویر و فیلم های مستهجن، هتک حرمت افراد با پخش مطلب یا تصاویر آنها، تلاش برای به انحراف کشاندن و سوء استفاده از کودکان، نقض حق مالکیت مادی و معنوی افراد، هک کردن و ویروسی کردن سایت ها از جمله جرائم دیگر اینترنتی محسوب می شوند.

حمیده احمدیان راد


    
«من یک سرمایه دار گینه ای هستم. در کشور من به خاطر جنگ هایی که در جریان است سرمایه گذاری ممکن نیست. به همین خاطر دنبال کسی می گردم که سرمایه ام را که 20 میلیون دلار است به دست او بسپارم تا در کشورش سرمایه گذاری کند. در صورتی که مایلید این پول را دریافت کنید با من تماس بگیرید».
    این متن به طور خلاصه محتوای ایمیلی است که یک شهروند دریافت کرد. او به شدت تحت تاثیر این ایمیل قرار گرفت. به ویژه این که نامه و سرگذشت «مرد گینه ای»کاملاً واقعی به نظر می رسید. او فکر می کرد که با
۲۰ میلیون دلار قادر است سرمایه گذاری های بزرگی انجام دهد. اما از طرفی به صحت این ادعا شک داشت. بنابراین از طریق ایمیل با کسی که نامه الکترونیکی را فرستاده بود تماس گرفت و از او خواست اطلاعات بیشتری در اختیارش قرار دهد. جواب تقریباً تکرار همان حرف ها بود. تنها چیزی که اضافه شده بود درباره نحوه انتقال پول بود. مردی که ادعا می کرد یک سرمایه دار گینه ای است می خواست که این شهروند مشخصات و شماره حسابی در اختیارش قرار دهد و خودش نیز شماره تلفنی در اختیارش قرار داده بود. به نظر این شهروند، دادن شماره حساب اندکی بی احتیاطی بود، ضمن این که چند نفر به او گفتند که این قبیل افراد کلاهبردارند. وقتی این شهروند بیشتر تحقیق کرد متوجه شد که این یک روش کلاهبرداری است که اینک شهروندان غربی که دسترسی زیادی به اینترنت دارند کاملاً با آن آشنا هستند و در نتیجه کلاهبرداران پیکان خود را به سوی کشورهای جهان سوم برگردانده اند.
   ** یک شهروند دیگر از یک بانک نامه ای دریافت کرده بود به این مضمون که «بیمه عمر یک فرد ثروتمند در دست ما است و از آن جایی که او مرده و ورثه ای هم ندارد شما می توانید با ما همکاری کنید تا در استفاده از این پول با ما شریک شوید». وقتی این شهروند با این بانک تماس گرفت، از او خواسته شد که
۲۵ دلار را همراه با اطلاعاتش برای بانک بفرستد تا برای ایجاد پرونده مورد استفاده قرار گیرد.
    برای شهروند دیگری نیز ایمیلی ارسال شد که از او می خواست که با پرداخت مبلغی در یک کار خیر شریک شود و بعداً در ازایش مبالغی را دریافت کند
.
    بعضی از افراد کلاهبردار به همین وسیله شماره تلفن افراد را می گیرند و سپس با گرفتن شماره تلفن آنها برای رسیدن به هدفشان بارها با آنها تماس می گیرند و با سماجت و با دروغ های زیاد می کوشند توجه ایشان را به خود جلب کنند.


    فناوری جدید، جرائم جدید به همراه می آورد
    رایانه و اینترنت یک فناوری جدید است. مانند هر فناوری دیگری تا زمانی که استفاده از رایانه و اینترنت عمومیت پیدا نکرده بود، هیچ پیش فرضی درباره مزایا و مخاطرات احتمالی آن وجود نداشت. اما حالابه تدریج زوایای بسیاری از آن آشکار می شود. در کشورهای پیشرفته که این فناوری گسترش زیادی پیدا کرده است، مردم بیشتر با مزایا و جرائمی که این فناوری با خود آورده آشنا شده اند و به تدریج قوانینی مناسب در حال ایجاد شدن است و این قوانین هر روز نیز در حال تکمیل شدن هستند. اما در کشور ما زوایای مختلف این فناوری و تبعات مثبت و جرائم مربوط به آن به تدریج آشکار می شود.
    چندی پیش رئیس پلیس جرائم اینترنتی اداره آگاهی نیروی انتظامی نیز به شهروندان درباره کلاهبرداری های مختلف از طریق اینترنت و پست الکترونیک هشدار داد.
    سرهنگ امیدی گفت که در پیام هایی که به قصد کلاهبرداری فرستاده می شوند، به مخاطبان خبر برنده شدن در یک قرعه کشی داده می شود و یا از افراد برای شرکت در قرعه کشی و یا شرکت در جابه جایی پولی که منجر به کسب درآمد خواهد شد، دعوت می شود. در این پیام ها به کاربران اعلام می شود که مبالغ بسیار زیادی برنده شده اند و کاربران با درخواست هایی مبنی بر اعلام مشخصات مواجه می شوند. در قدم های بعدی، کاربر با این تصور که ثبت اطلاعات مشکلی را متوجه وی نخواهد کرد، اقدام به ارسال اطلاعات می کند و فرستندگان پیام نیز به محض دریافت پاسخ مثبت از سوی کاربر با ارسال مدارکی جعلی در پی القای این موضوع برمی آیند که گیرنده پیام دریکی از بانک های معتبر بین المللی برنده شده است. در مرحله بعدی از کاربران درخواست افتتاح حساب و واریز مبالغی به آن حساب ها به عنوان هزینه جابه جایی مبالغ برنده شده می شود و از سوی ارسال کنندگان پیام اعلام می شود که هزینه جابه جایی پول برعهده فرد برنده شده بوده و شرکت در این مورد هزینه ای را متقبل نمی شود.
    وی به عنوان نمونه از کلاهبرداری هایی گفت که برخی از کلاهبرداران از طریق ارتباط با افراد ابراز می کنند وارث پدری هستند که پول زیادی در حساب وی وجود دارد و از فرد می خواهند با ادعای شراکت با پدر فوت شده، اقدام به دریافت پول از بانک کرده و بخشی از این پول را به عنوان حق الزحمه دریافت نماید. در نوع دیگری از این کلاهبرداری ها، افراد ازکاربران درخواست حمل پول به کشوری ثالث به قصد پولشویی و دریافت حق الزحمه می کنند
.
    «امیدی»گفت که اکثر فریب خوردگان از قشر تحصیلکرده هستند که با رایانه سروکار دارند و مبدا بیشتر این پیام ها، کشورهای آفریقایی است.
    وی افزود:«پس از پیگیری های پلیس به دلیل جعلی بودن آدرس ها و مدارک و همچنین اجاره ای بودن خطوط تلفن امکان ردیابی بسیار سخت می شود».
    البته جرائم اینترنتی تنها محدود به کلاهبرداری نمی شوند. انتشار اخبار کذب، افترا، آزار و اذیت، سوء استفاده از پست الکترونیک، ارسال مطالب و تصاویر و فیلم های مستهجن، هتک حرمت افراد با پخش مطلب یا تصاویر آنها، تلاش برای به انحراف کشاندن و سوء استفاده از کودکان، نقض حق مالکیت مادی و معنوی افراد، هک کردن و

/ 1 نظر / 6 بازدید
بیدگلی

جناب آقای احمد حقیقی آرانی سلام خیلی خوشحال شدم که به من سر زدید وخوشحال تر از اینکه بچه های شهرم صاحب وبلاگ هستند وحرفی برای گفتن .انشاالله در آینده بیشتر سراغ شما می ایم لینگت کردم.[لبخند]