حدیث نوروز

موضوع: دینی

روز نوروز، روزی است که خداوند از بندگانش پیمان گرفت که تنها او را بپرستند و شرک نورزند و به پیامبران و امامان و حجت هایشان ایمان بیاورند. این روز، اولین روزی است که در آن خورشید دمید و بادهای بارورکننده بر درختان وزید و گلها و شکوفه های زمین آفریده شد. این روز، روزی است که جبرئیل بر پیامبر نازل شد. نوروز، روزی است که پیامبر اکرم «ص» علی «ع» را بر دوش خود سوار کرد تا همچون ابراهیم «ع» بتهای عرب را درهم بکوبد و به زیر افکند. این روز، روزی است که برای بار دوم برای علی «ع» بیعت 

 

 

گرفته شد و در این روز، علی «ع» بر اهل نهروان پیروز شد. نوروز، روزی است که قائم ما و صاحب امر ظهور می کند و در این روز، بر دجال چیره می شود و او را در کنار کوفه به دار می زند. هیچ نوروزی نمی رسد، مگر اینکه ما در آن منتظر فرج هستیم

حدیثنوروز

.:مرحوم علامه مجلسی در کتاب (( سماء والعالم )) از قول امام جعفر صادق (ع( روایت کرده است که روز اول فروردین حضرت آدم آفریده شده وآن روز، روز فرخنده ایبرای طلب حاجت وبرآورده شدن آرزوهاست … کسب دانش، مسافرت وخرید وفروش در آن روزخجسته وبیماران رو به بهبودی می گذارند.
علامه مجلسی در کتاب ((زادالمعاد )) پساز ذکر فضایل نوروز واین که نوروز روز موافق با روز مبعث و۲۷ ماه رجب بود ودر همانروز پیامبر به پیامبری مبعوث گردید، چنین آورده است ؛ پس حضرت صادق به معلی فرمود: چون نوروز شود غسل بکن وپاکیزه ترین لباسهایت را بپوش و به بهترین بویها خود راخوشبو کن ودر آن روز، روزه بدار، پس چون از نماز پیشین وپسین ونافله های آن فارغشوی چهار رکعت نماز بگزار، هر دو رکعت یک سلام، در رکعت اول بعد از حمد ده مرتبهسوره مبارکه قدر ودر رکعت دوم بعد از حمد ده بار سوره مبارکه کافرون ودر رکعت سومبعد از حمد ده بار سوره مبارکه توحید ودر رکعت چهارم بعد از نماز، سجده شکر بجایآور وبگو … ( دعایی حدود ۸ سطر که در مفاتیح آمده است) چون چنین کنی،گناهان پنجاهساله تو آمرزیده شود.

.:معلی بن خنیس روایت می کند که روز نوروزی بهمحضر امام صادق «ع» رسیدم، امام از من پرسید: آیا می دانی امروز چه روزی است؟ گفتم: فدایتان شوم، روزی است که ایرانیان آن را بزرگ می دارند و به یکدیگر هدیه می دهند. امام صادق «ع» فرمود: سوگند به خدا این بزرگداشت، علتی در زمانهای دور دارد که برایتو شرح می دهم تا بدانی.
ای معلی! روز نوروز، روزی است که خداوند از بندگانشپیمان گرفت که تنها او را بپرستند و شرک نورزند و به پیامبران و امامان و حجتهایشان ایمان بیاورند. این روز، اولین روزی است که در آن خورشید دمید و بادهایبارورکننده بر درختان وزید و گلها و شکوفه های زمین آفریده شد. این روز، روزی استکه جبرئیل بر پیامبر نازل شد. نوروز، روزی است که پیامبر اکرم «ص» علی «ع» را بردوش خود سوار کرد تا همچون ابراهیم «ع» بتهای عرب را درهم بکوبد و به زیر افکند. این روز، روزی است که برای بار دوم برای علی «ع» بیعت گرفته شد و در این روز، علی «ع» بر اهل نهروان پیروز شد. نوروز، روزی است که قائم ما و صاحب امر ظهور می کند ودر این روز، بر دجال چیره می شود و او را در کنار کوفه به دار می زند. هیچ نوروزینمی رسد، مگر اینکه ما در آن منتظر فرج هستیم.

.:
در یک روز نوروزی،هدیه ای برای حضرت امیرالمؤمنین علی «ع» آوردند. حضرت فرمود: این چیست؟ گفتند: امروز نوروز است. حضرت فرمود: « پس در این صورت، هر روز ما را نوروز سازید. »

.:
امام سجاد «ع»: در عید زینت کنید و به قدرتوان دعا کنید. مبادا چنان کنید که چهره ظاهری شما زیبا و کردارتان ناپسند باشد.

.:
نوروز، بهانه ای زیبا برای پاک کردن دل ها وشستن چشم هاست.
در روایت آمده است: « اذا رایتم الربیع فاکثروا ذکر النشور؛هرگاه بهار را دیدید، یاد رستاخیز در شما بیشتر شود. »

.:
چنانکه رسول گرامیاسلام« ص» فرموده است:
«
آن کس که با تغییر دنیا از وضعی به وضع دیگر آگاه نشود،از غافلترین مردمان است.

 

منبع این مقاله گروه اینترنتی مشکان
www.moshkan.com

URL این مقاله :
www.moshkan.com/modules.php?name=News&file=article&sid=757

/ 2 نظر / 22 بازدید
گروه اکسیر

سلام .....احمد حقيقي..... . سال نو را به شما و تمام بازدیدکنندگان وبلاگتان تبریگ میگوییم و برای شما و انها ارزوی موفقیت داریم. وبلاگ جالب و پرمحتواییی دارید . تبریک میگم . خوشحال میشیم از وبسایت ما هم دیدن کنید. ما در وبسایت خود با برنامه های نظیر اسپمر رایگان رومها ، اموزش تخصصی هک ایدی و سایت ، سورسهای کمیاب و درخواستی شما ، مقالات جالب و ... منتظر شما هستیم. موفق باشید.

م

هرروزتان نوروز ف نوروزتان پیروز خوب بود بهره مند شدم